Ciorba taraneasca de stir

de Julie in Ciorbe, 31 Mai 2010 | 22890 vizualizari

 

Stirul este o planta foarte bogata in vitamine (A,k, B1, B3,B5, B6,B17, C, E , acid folic) si minerale( calciu, fier,magneziu,potasiu,zinc,cumpru)
Aztecii priveau aceasta planta ca pe hrana imortalitatii,in cronici sanscrite este consemnata ca fiind regele nemuririi, iar grecii au numit-o amarantos- planta care nu moare.Anticii au descoperit ca este mai hranitoare decat porumbul ,graul sau alte cereale.De la stir putem consuma atat frunzele cat si semintele uscate sub diferite forme.Semintele se pot consuma ca atare sau prajite avand un gust deosebit. Din seminte se obtine o faina foarte buna care nu contine gluten.Din frunzele foarte tinere de stir putem prepara tocanite, ciorbe sau le putem prepara ca si pe spanac.
Asadar planta de stir sa stiti ca nu este numai pentru porci... :)

 

INGREDIENTE

  • o mana -doua cu frunze de stir foarte tinere
  • un morcov taiat rondele sau cuburi
  • 2 fire de ceapa verde
  • 2 fire usturoi verde
  • o ceasca orez
  • marar
  • putin ulei
  • patrunjel
  • frunze de telina
  • leustean
  • sare, vegeta
  • o cana corcoduse verzi
  • o jumatate de cana cu prune verzi
Portii: 6
Timp de preparare: sub 30 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Ciorba taraneasca de stir:

Punem o  oala cu 3 l de apa la fiert.
Cand apa da in clocot punem morcovul,ceapa si usturoiul taiate marunt,
orezul spalat si lasam sa fiarba.
Corcodusele si prunele se spala si se rup coditele apoi se pun separat sa
fiarba  in 0.5 l apa.Cand s-au inmuiat se opreste  focul si se paseaza bine cu
o furculita.Strecuram zeama si o folosim sa acrim ciorbica.
Cand a fiert orezul adaugam frunzele de telina,putin leustean, putin marar,
patrunjel-toate  tocate fin, uleiul si stirul spalat bine in mai  multe ape si
taiat marunt.
Lasam sa fiarba inca putin doar cat sa se inmoaie stirul apoi acrim ciorba cu zeama de corcoduse si saramdupa gust. Mai dam un clocot si gata.

Se serveste rece cu marar verde deasupra si usturoi verde alaturi.

Daca ti-a placut reteta noastra "Ciorba taraneasca de stir" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (4)

Julie 1

31.05.2010, 09:10

Stai linistita ! nici eu nu stiam ca stirul se mananca dar am vazut la soacra mea care gateste cu stir. Ciorbica este un deliciu!

rivka 1

31.05.2010, 10:29

ce lux! pacat ca asta-i supa de aia facuta cu ingrediente extraterestre, auzi la ea, stir, prune verzi....corcoduse!

ingrediente de astea SF, unde cumparam noi asa ceva , ha?

Julie 1

31.05.2010, 11:30

Rivka! ingrediente de-astea extraterestre mai gasim prin piata la tarani, cel putin in Buzau se gasesc!
Prin partea asta se mananca fel si fel de bolbotine...

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase