Biscuiti "occhio di bue"

de Adele in Dulciuri, 9 Noi 2014 | 6546 vizualizari

 

Sunt niste biscuiti deliciosi traditionali din zona Italiei ,usor de pregatit si printre care si preferatii sotului :P

 

INGREDIENTE

  • Aluat:
  • 400 gr faina.
  • 50 gr unt.
  • 1 lingura untura.
  • 1 ou intreg si un galbenus.
  • sare.
  • 50 gr zahar pudra.
  • 1 esenta portocala(coaja rasa).
  • 5 gr praf de copt.
  • Umplutura:
  • Crema de ciocolata.
  • Decor:
  • zahar pudra vanilat.
Portii: 12
Timp de preparare: sub 30 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Biscuiti "occhio di bue":

Intr-un vas se pune untul si untura rece si se amesteca cu zaharul ,se adauga ouale ,esenta de portocale si treptat faina cu praful de copt.Se framanta aluatul pana untul se topeste bine.Se da la rece cel putin 10-15 minute.

Aluatul se imparte in doua parti ,cu prima parte se intinde o foaie si cu ajutorul unui pahar(inel de inox) se taie cercuri care se aseaza direct in tava tapetata cu hartie sau unsa bine. Se da la cuptor prima tava pentru 15 minute la 200°.

Intre timp se pregateste si a doua tava ,din aluatul ramas se intinde o foaie si cu paharul se taie cercuri care la randul lor se decupeaza in centru cu ajutorul unei forme mai mici ,astfel incat sa ramana gaura.Se aseaza in tava si se dau la cuptor.
 Numarul trebuie sa corespunda astfel in cat fiecare biscuite normal sa aibe unul cu gaura.Cand se racesc bine se pune crema de ciocolata intr-un saca posh si se pune pe fiecare biscuite deasupra se aseaza cel cu gaura.Se èudreaza cu zahar.

Pofta buna!!

TIPS-URI

1

Puteti folosi mai multe tipuri de umplutura ,dulceata etc.

Daca ti-a placut reteta noastra "Biscuiti "occhio di bue"" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (30)

mirela0911 1

11.11.2014, 12:16

Raluca57 1

18.11.2014, 21:58

ceva este gresit la cantitati. Am pus doar 300g faina si au rezultat frimituri care s-au strans intr-un bolovan. Am incercat sa mai incorporez untura asa incat sa pot intinde foaie. Ce a iesit nu are probabil legatura cu "Occhio di bue". M-am bazat pe cele 28 comentarii anterioare, super elogioase, chiar nu citeste nimeni reteta?

Adele 1

19.11.2014, 08:57

Raluca eu atat am folosit ..acum nu inteleg de ce la tine a iesit asa ,dar puteai sa mai adaugi un pic de apa rece .Personal nu am avut probleme cu nici un fel de aluat pana acum .Sa ai o zi buna !! P.S. daca era gresita reteta mie cum de mi-au iesit

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase